Ortodoncja

Jakie są różne rodzaje aparatów dentystycznych?

Jeśli chodzi o poprawę uśmiechu, nie brakuje opcji. I choć mogłoby się wydawać, że aparatów ortodontycznych jest tyle samo, co zębów, niektóre są zdecydowanie bardziej popularne niż inne. Heck, nawet różni producenci stworzyli własne, unikalne podejście do tego samego podstawowego projektu. Ale nie martw się – zamieszanie prawdopodobnie po prostu zgrzytało zębami. Zapoznając się z różnymi dostępnymi rodzajami aparatów ortodontycznych, możesz znaleźć ten, który jest najlepszy dla Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb.

Każdy dorosły człowiek sam odpowiada za stan swojego zdrowia. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wszelkie zaniedbania niosą za dobą negatywne konsekwencje. Ponad połowa dorosłych ludzi zmaga się z brakami w uzębieniu, lecz nie uważają tego za problem. Wszelkie ubytki należy uzupełniać! Polecam skorzystania z usług Implanty Poznań, aby nie dopuścić do zaników tkanki kostnej w jamie ustnej. W przeciwnym razie konieczna może okazać się odbudowa kości szczęki.

Aparat ortodontyczny


Przezroczyste aparaty ortodontyczne, powszechnie znane również jako aparaty „białe”, są najpopularniejszym rodzajem dostępnych aparatów ortodontycznych. Te metalowe zamki są zwykle wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, dzięki czemu pacjenci mogą widzieć swoje zęby przez aparat. Większość lekarzy i dentystów zaleca przezroczyste aparaty ortodontyczne jako najlepszy sposób na poprawę wyrównania zębów. Jednak wielu pacjentów zgłosiło, że przezroczyste zamki stopniowo żółkną, a niektórzy nawet doświadczyli zapalenia dziąseł lub krwawienia dziąseł, ponieważ metalowe zamki podrażniają i powodują stan zapalny dziąseł. Najlepsza opcja może zależeć od preferencji kolorystycznych, zapalenia dziąseł i koloru zębów. Jeśli szukasz prostego sposobu na poprawę swojego uśmiechu, przezroczyste aparaty ortodontyczne mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Odwoływalny aparat


Odwoływalne aparaty ortodontyczne są zwykle wykonane z metalu i są zwykle noszone przez około sześć miesięcy. Często nosi się je tylko przez część dnia, po tym jak ortodonta wyrówna zęby. Odwoływalne aparaty ortodontyczne są noszone poza ustami i często wyglądają jak wnętrze aparatu ustalającego. Ponieważ aparaty są zdejmowane, większość pacjentów może je nosić codziennie, myjąc zęby jak zwykle. Ale inni pacjenci uważają, że noszenie aparatów ortodontycznych poza ustami rozprasza uwagę, a nawet może powodować nudności.

Niewidzialne aparaty


Niewidoczne szelki są podobne do przezroczystych szelek, ale są wykonane z przezroczystego plastiku zamiast metalu. Nie widać zamków przez szelki, więc są one całkowicie niewidoczne. Ten rodzaj aparatu jest świetny dla pacjentów, którzy nie chcą nosić aparatu poza jamą ustną. Jeśli nie masz nic przeciwko noszeniu aparatu na zewnątrz jamy ustnej, niewidoczny aparat ortodontyczny jest również dobrym wyborem dla pacjentów, którzy wolą nosić protezy w ciągu dnia. Niewidoczne aparaty ortodontyczne są również dobrą opcją dla pacjentów z wrażliwymi zębami lub dziąsłami.

Stałe LUB stałe uchwyty


Aparaty stałe są zwykle noszone ze stałym elementem ustalającym. Ten element ustalający ma na celu utrzymanie zębów w prawidłowym ustawieniu, więc nie musisz go nosić w ciągu dnia. Aparaty stałe są zwykle tańsze niż aparaty ruchome, więc czasami są niedrogą opcją na dłuższy okres czasu. Ale aparaty stałe są zwykle skuteczne tylko przez krótki czas. Gdy Twoje zęby zaczną się układać w prawidłowej pozycji, prawdopodobnie będziesz musiał ponownie nosić zdejmowany aparat ortodontyczny. Może to być trochę kłopotliwe, ponieważ będziesz musiał ponownie wyczyścić zęby i śledzić, którą parę aparatów ortodontycznych nosisz.

Invisalign®


Jeśli spieszysz się, aby pozbyć się aparatu ortodontycznego ze swoich finansów, ten może się przydać. Nazywane również „clear align”, Invisalign to seria przezroczystych, wykonanych na zamówienie nakładek ortodontycznych. Ta metoda jest podobna do noszenia przezroczystych aparatów ortodontycznych, ale nakładki można zdejmować. Nosisz je w ustach wraz z aparatami ustalającymi, tak jak w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Po zakończeniu cyklu nakładek wystarczy przetrzeć je nicią dentystyczną, a one wypadną nieszkodliwie. Proces zajmuje mniej niż godzinę i możesz to zrobić w domu.

Wniosek


Jeśli chodzi o poprawę uśmiechu, nie brakuje opcji. I choć mogłoby się wydawać, że aparatów ortodontycznych jest tyle samo, co zębów, niektóre są zdecydowanie bardziej popularne niż inne. Heck, nawet różni producenci stworzyli własne, unikalne podejście do tego samego podstawowego projektu. Ale nie martw się – zamieszanie prawdopodobnie po prostu zgrzytało zębami. Zapoznając się z różnymi dostępnymi rodzajami aparatów ortodontycznych, możesz znaleźć ten, który jest najlepszy dla Ciebie i Twoich indywidualnych potrzeb. Podobnie jak w przypadku każdego innego problemu zdrowotnego, ważne jest, aby zbadać wszystkie opcje i znaleźć tę, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *